UUDISED


Tramburai talvelaagrit külastas malesuurmeister Tatjana Fomina (Jaanuar 2016)

Koolivaheaja teisel nädalal toimus Kaagjärve mõisas Tramburai talvelaager, millest võtsid osa 25 last üle Eesti. Lapsi juhendasid Valgamaal tunnustatud noortevaldkonna aktivistid Marek Mekk ja Maarja Mägi, kelle käe all möödus lõbus, kuid samas asjalik laagrinädal. Talvised tegevused nagu lumesõda, metsamatk ja iglu ehitamine olid juba ammu plaanis. Korraldajad ei lasknud ennast häirida ilmaennustusest, mis terve sügise jooksul lubas plusskraadidega talve – juba esimese laagripäeva hommikul näitas  kraadiklaas -24°C ja terve mõisapark oli paksu lumega kaetud.
Laagrinädal oli tihedalt tegevusi täis – külastastati kohalikku mesinikku Urmas Nielsenit, kes näitas lastele, kus mesilased elavad ja kuidas kärgedest mett võetakse. Samuti käidi külas Küüniniidu talus, kus perenaine Liisi tutvustas lastele taluloomi ja masinaparki ning viis läbi saanisõidu algkursuse. Lõõgastumas käidi Pühajärve spaas, misjärel suunduti Sangaste lossi pidulikule lõunasöögile. Peale kosutavat kõhutäit tehti tutvust kohalike kummituste ja lossikeldris asuva Hiirtemaaga.
Talvelaagri tippsündmuseks oli aga kuulsa maletaja Tatjana Fomina külaskäik. Lapsed said selgeks maletamise põhitõed ning need, kellel oli maletamiskogemust rohkem, said Tatjanaga simultaani mängida. Kuna 7. jaanuaril möödus Eesti malemeister Paul Kerese sünnist 100 aastat, tutvustas Tatjana tema elulugu ning kinkis lastele raamatu Kerese ja tema partiide kohta. Malepartiide käigus selgus, et selles laagrivahetuses osales mitmeid väga andekaid noori maletalente, seetõttu lubas pr Fomina suvel uuesti tagasi tulla ja lastega maletamist jätkata.

Üks... kaks... kolm... Action!!! (august 2015)

Kui eelmisel suvel tegelesime vaid teatrikunstiga, siis sel korral said lapsed põhiteadmised ka filmindusest. Juhendaja ja filmirežissöör Rannar tutvustas filmitegemise ajalugu ja andis nõu, kuidas kaamera ees käituda ja olla, kui kedagi parasjagu „purki püütakse“. Meie kaunis ja särav teatrinäitleja Katre arvas aga, et sõnad ja rääkimine on liiast ja et lapsed peaksid end hoopiski miimika ja kehakeele abil üksteisele arusaadavaks tegema. Plaan toimis ja suur osa meie sellesuvistest teatriproovidest koosnes paljutähenduslikust ja aktiivsest vaikusest, milles siiski oli süžee ja tegevused. Näitleja Marilyn Jurman sai ülesandeks tuua lastes esile nende loomalik pool ja panna nad mõtlema ja käituma nagu loomad. Marilyni hüpervinge olemus ja eeskuju viis minema igasuguse tagasihoidlikkuse ja lavahirmu, nii et sõna otseses mõttes päästeti laagris valla oma sisemine elukas. Ei tule just väga tihti ette hetki, mil saab ennast ribadeks naerda, kuid Marilyn oli tõeliselt vaimukas eeskuju lastele ja meisterlik näitleja kõrvaltvaatajatele.
Lõpuetendusel said vanemad teada, kuidas need seitse päeva sisustatud said. Esitamisele tulid etüüdid, milles oli roll igal lapsel, isetehtud multikad, tagurpidi film ja fotoshow laagripiltidest. Peale etendust andsime lapsed vabaks ning muljetamine ja kojusõit võis alata.

Lähme metsa! (juuli 2015)

Kui metsalaager, siis juba TÄIEGA metsalaager. Meie grande finale – öö metsas kümnete kilomeetrite kaugusel lähimast asustatud punktist – õnnestus vaatamata paduvihmale väga hästi.
Ettevalmistus selleks oli kõva – kaitseliitlane Maarja ja kasvatajad tegid lastele selgeks, kuidas looduses orienteeruda ja kaarti lugeda ning milliseid loodusmärke tähele panna, et metsast eluga välja tulla. Lapsed said põhjaliku ülevaate metsas kasvavatest taimedest ja nende omadustest. Eraldi teemaks, oli lõkke tegemine ja tule süütamine, mis tundus lastele eriti põnev. Harjutasime ka sõjaväetelkide ülespanemist ja mahavõtmist, et meil metsas olles ikka kodune tunne ja katus pea kohal oleks. Loomulikult toimusid kõik tegevused Eesti Kaitseliidu liikmete valvsa pilgu all.
Laagrikord oli karm, kuid õiglane. Kui minna neljakümnekesi metsa, siis peavad kõik teadma, mida tohib teha ja mida mitte ning kuidas käituda ühes või teises olukorras. Kõike seda sai eelnevalt treenitud ning kui alguses olid lapsed arvamusel, et seekordne Tramburai laager on liiga range korraga, siis lõpuks said kõik aru, et eesmärk pühitseb abinõu. Õhtuti aga mängisime ja möllasime, nagu ikka meie juures kombeks :)
Kõik osalejad olid koju tagasi sõites väga rahul – mitte iga linnalaps ei oska tuld süüdata ja loodusmärkide järgi metsas orienteeruda.

Muskel trimmi (juuli 2015)

Teame ju kõik, et kui tahta olla terve ja tugev, tuleb ennast aeg-ajalt veidi liigutada. Eriti hea oleks, kui regulaarsest liigutamisest tekiks harjumus, mis kujuneks iga päeva loomulikuks osaks.
Laagripäev algas tavaliselt hommikuse virgutusvõimlemisega ja väikese karastusringiga staadionil, millele järgnes kosutav hommikusöök. Mõne aja möödudes olid lapsed valmis esimeseks treeninguks, mis kulges võistluste ja sportmängude tähe all. Peale lõunasööki ja siestat (jah, meil siin Lõuna-Eestis peetakse sellest lugu), kui jõuvarud olid taastatud, jätkasime sportlike tegevustega. Kui motivatsioon kippus kaduma, siis koos juhendaja Kaidoga käidi seda otsimas ja enamasti ikka õnnestus üles leida :) Nädalaplaani kuulus erinevates järvedes ujumine, orienteerumine, Otepää Seikluspark ja matkamine, murumängud, õhtune film, disko ja karaoke.
Spordilaagri lõpus võis igaüks tunda, et lihased on mõnusalt toonuses ja jõudu rohkem kui muidu - ergutust sai nii keha kui vaim.

SUVINE MENÜÜ TIPPTEGIJALT (aprill 2015)

Võtsime oma seltskonda veel ühe väga tähtsa tegelase – toitumisnõustaja Maigi Lepiku, kes koostab suvise laagrimenüü ja jälgib, et lastele pakutav toit oleks tervislik ja värske. Ja isegi niivõrd värske, et korjatakse otse oma põllult. Oleme seisukohal, et kui inimesed harjuvad toituma mitmekesiselt ja tervisele mõeldes juba varajases lapsepõlves, siis need harjumused on saatjaks läbi terve elu. Võib vabalt öelda, et laps on see, mida ta sööb - toitumine mõjutab ju otseselt tema heaolu.
Maigi on kokkamise vastu huvi tundnud juba plikatirtsust saati. Ega kõik siis küll veel ei õnnestunud, kuid nagu vanasõnagi ütleb: „Harjutamine teeb meistriks.“ Tema sõnutsi on toiduvalmistamine omaette kunst, mille lahutamatuks osaks on igasugu katsetused. Ja mida rohkem katsetada, seda põnevamad road valmis saavad:)
Maigi on lõpetanud Annely Sootsi Tervisekooli toitumisnõustaja eriala ning osaleb paljudel seminaridel nii kuulajana kui koolitajana. Samuti viib ta läbi töötubasid, kuidas kiirelt ja lihtsalt ja TERVISLIKULT kõht täis saada ning on Eesti Toitumisnõustajate Ühenduse aktiivne liige. Kokkamine on Maigi jaoks puhas nauding ja meeldiv kohustus igas päevas!

KEVADLAAGRIS VÄLKUSID VIRMALISED (märts 2015)

Koolivaheaja lõppedes sai läbi ka Tramburai ja Bamba kevadlaager, mis taaskord toimus Lüllemäe tervise- ja spordikeskuses. Lapsi oli nii Tartust kui Tallinnast, aga ka siit samast Valgamaalt. Seekordne laager oli väga mitmekülgne – tegime sporti ja teatrit, ujusime ja ragistasime ajusid.
Kõigepealt tuleb aga kiita ilmataati perfektse soorituse eest – soe päikesepaiste tõi laagriellu rõõmu ja tekkis tunne, et käes on suvi. Väga mõnus oli Karula kuppelmaastikul matkata ja vorstikesi grillida, kui ei pidanud tuule ja lumega võitlema. Veelgi mõnusam oli aga maitsta omatehtud ahjusooja leiba ja tervislikke komme, mis valmisid toitumisnõustaja Maigi Lepiku juhendamisel.
Lüllemäe küla on just parasjagu õige suurusega, et see risti-põiki läbi käia ning leida üles orienteerumisradadele peidetud punktid. Nüüd on juures umbes viisteist inimest, kes teavad küla igat nurgakest ja saavad seda ka fotodel tõestada.
Ei ole lihtne vastata, kui keegi küsib, et kelleks sa suurena saada tahad. Sel teemal aitasid kaasa mõelda karjäärinõustajad Jelena Kalames ja Tuuli Mekk Valgamaa Rajaleidja Keskusest ning Valga aselinnapea Lauri Drubinš, kes rääkis oma elukogemusest ja hobidest, mis inspireerivad teda suuri tegusid tegema. Suviste teatrilaagrite juhendaja Katre Kaseleht andis ülevaate teatritööst ja nii mõnigi laps arvas pärast, et ka temast võiks tulevikus kuulus näitleja saada.
Üks haruldane ilmastikunähtus, mille tunnistajaks meil oli au olla, olid virmalised. Taevasse vaadates meenutas virmalistemäng kaminas põlevat õdusat tuleleeki, mis ei olnud aga kollakas, vaid hoopis valge. Peale seda kui olime laagri viimasel päeval ka päikesevarjutuse ära näinud, oli selge, et patareid on nädala jooksul jälle täis laetud ja lapsed puhanud. Nüüd võis kool jälle alata.

Mürakarude ja printsesside jõulupuhkus (detsember 2014)

On uskumatu, kuidas mõnikord ikka veab! Meil pole kunagi varem olnud nii hea meel lume üle, mis täpselt, justkui tellitult, õigeks ajaks, meie laagri jaoks, maha sadas. Laste kohale jõudes kattis maapinda juba mõnus valge lumevaip ning meeleolus püsimiseks ehtisime kuuse ja otsisime välja piparkoogivormid. Laagrimajas püsis terve nädal magus piparkoogilõhn. Päevad möödusid kiirelt ja tegusalt. Jõudsime käia loodusmatkal ja metsloomadele süüa viia. Samuti tegime tutvust mitmete taluloomadega – uudistasime alpakasid, toitsime hobuseid ja lehmi ning tervitasime vastsündinud vasikat :) Kes soovis, sai proovida ratsutamist ning teha kujutletava tiiru traktori või kombainiga. Laagrimajakõrval on meil korralik Lõuna-Eesti mäenõlv ja tõstuk, mis lisasid meie päevadesse palju rõõmu. Lasime liugu ega pidanud mäest üles vantsimise peale võhma kulutama. Vastupidiselt kargele talveilmale oli Pühajärve Spas mõnus ja soe olla. Saime ujuda ja mullivannis käia, saunatada ja lebotada. Laagri eelviimasel päeval suunasime mõtted tulevikku ja arutasime üheskoos, mis meid kõiki tegutsema paneb. Igaüks sai valmis oma visiooniplakatiga ning loodetavasti tekkis palju häid mõtteid järgnevateks aastateks. Vana aasta saatsime ära küll varem kui kalendris kästud, kuid linnukese saime kirja siiski. Edukat aastat kõikidele lastele!
Kohtume jälle! (september 2014)

Suvelaagrid on nüüdseks läbi ja kool käib täie hooga. Siiski ei tasu ära unustada, et töö tegemise juures on just PUHKUS kõige olulisem. Siinkohal väike meeldetuletus ka ületöötanud vanematele! :)
Hetkel genereerime uusi laagriplaane ja kõigi ootuste kohaselt näeme veel sellel aastal!!! Yeeiiiiiiii ;)aaaaaa

Tegime teatrit! (august 2014)

Augustikuu oli Lüllemäel teatrikuu. Tramburai ja Bamba Noortelaagris said kogemuse võrra rikkamaks mitmed noored näitekunstiharrastajad, aga ka need, kes näitlemisega varem tegelenud polnud. Juhendaja Katre Kaseleht tegi kõigepealt selgeks teoreetilise osa - näiteks mida peab silmas pidama, kui hakata küpsetama kujutletavaid pannkooke kujutletavas köögis :) Seejärel laskis igal lapsel eraldi või grupina üks kuni mitu näitlemisharjutust ette valmistada. Kuna näitleja töökoht pole ainult kinnine lavasaal, siis proovisime meiegi etelda vabas looduses. "Elu Koiva jõe kallastel Lätis" oli pealkiri, mille alusel tuli lastel välja mõelda väikesed teatritükid ja need samas ka ette kanda. Noorte mõttelend oli piiritu! Tulemus oli superäge!
Muusikalise poole pealt andis nõu ja näpunäiteid Kethi Uibomägi, kes on laulmisega seotud 24/7. Kui enne Vabalava laagrit oli mõni laps arvamusel, et laulmine ei ole väga tema "tassike teed", siis pärast laagrit muutus see arvamus 100%. Lapsed said juurde enesekindlust laval (loe: koolis klassi ees) esinemiseks ja veendusid ka selles, et igaüks võib ja oskab laulda. Vahet pole, kui kui kõvasti ja kui valesti - peaasi, et endal lõbus oleks :)
Parimad palad kandsime ette viimasel laagripäeval, austatud publikumiks lapsevanemad, sugulased, sõbrad. Etendus oli meeliliigutav! Aitäh ja sügav kummardus teie ees, armsad näitlejahakatised! :)
Musklitrimmijad Lüllemäel (juuli 2014)

Juuli eelviimasel nädalal kasvas Lüllemäe küla elanike arv peaaegu 10% võrra. Eestimaa erinevaist paigust saabusid laagrimajja noored spordiharrastajad, et veeta üks mõnus tervistav nädal maalilise Lõuna-Eesti looduse rüpes.
Juhendaja Kaido Tiisläri käe all möödusid päevad kiirelt ja sisukalt. Trenni tehti vähemalt kaks korda päevas, laste endi soovil lisandus ka kolmas kord. Ilmadega vedas meil tõeliselt hästi ja ujumine sai kohustuslikuks osaks päevast. Veetemperatuuri käisime mõõtmas nii Pikkjärves kui Ähijärves.
Kuna Karula rahvuspark jäi meist vaid mõnesaja meetri kaugusele, tegime sellega lähemat tutvust. Võtsime ette Rebäse matkaraja, mis oli parasjagu jõukohane kõigile.
Ja kui juba lõunasse tuldud sai, siis otsustasime veelgi rohkem lõunasse liikuda - päev Lätimaal Valmieras asuvas Tundmuste pargis oli megalahe! Turnisime seiklusrajal ja pidasime piknikku järskude kallastega Koiva jõe ääres. Vaated olid imelised!
Laagrielu juurde käis ka orienteerumine, et lapsed saaksid ikka päriselt aimu, kus me asume. Toimus nii foto- kui aaretejaht, disko ja lõkkeõhtu. Häälepaelu treenisime karaoket lauldes. Nii mõnigi musklitrimmija oleks suurepäraselt hoopis meie teatrilaagrisse sobinud :)
Laagri viimane päev jõudis kätte üllatavalt ruttu... Nädal oli möödunud lausa lennates. Kokkade poolt valmistatud kringel näpuvahel, juhendaja kiidusõnad kõrvus ja diplom taskus võis kojusõit alata.
Kohtumiseni järgmisel aastal ja hoiame omavahel ühendust!